Czym jest karma?
Karma (lub karman, sanskr. कर्म, pali. kamma, chiń. 業 yè, kor. 업 ǒp; jap. gō; wiet. nghiệp) – w buddyzmie, hinduizmie i religiach dharmicznych jest to przyczyna – rozumiana w sensie prawa przyczyny i skutku.
Filozoficzne wyjaśnienie karmy różni się pomiędzy tradycjami, jednak główna idea głosi, że czyny tworzą przyszłe doświadczenia i przez to każdy jest odpowiedzialny za własne życie, cierpienie i szczęście, jakie sprowadza na siebie i innych.
W dosłownym tłumaczeniu jest to „czyn”, „dzieło”, „praca” lub „działanie”.
Dharma (skt. धर्म; pali Dhamma धम्म; chiń. 法, pinyin fǎ; kor. pŏp 법, talma; jap. 法 hō lub ダルマ daruma; wiet. pháp, đạt-ma; tyb. ལྷ་ཆོས།, Wylie lha chos) – wieloznaczny termin występujący w religiach dharmicznych, np. w buddyzmie i hinduizmie.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Karma
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dharma
Każdy czyn wpływa na to jak oddziałujemy na świat. Istnieje tu łańcuch przyczynowo-skutkowy. Ziemia rządzi się swoimi twardymi prawami. Karma więc określa nasze miejsce położenia względem życia, świata i nas samych, i jaką sprawiedliwość otrzymujemy, zakładając, że takowa sprawiedliwość istnieje. W chrześcijaństwie tego typu rzeczy nazywamy grzechami lub dobrymi uczynkami oraz - jest to ściśle związane z sądem ostatecznym przez jaki przechodzi dusza. Ale skupmy się teraz na samej istocie zagadnienia. Warto zwrócić uwagę, że mogą być różne formy oddziaływania - efekt domina, efekt motyla, efekt słomianego zapału, czy bardziej przygaszenia naszych działań i stagnacji, prokrastynacji, bezruchu. A pod względem dobra i zła - to wiadomo, chyba nie muszę tego tłumaczyć. Wiadomo, że ludzie z natury chcą być raczej dobrzy - chociaż zdarza się inaczej. Jednak przynosi to różne efekty. Żeby człowiek był naprawdę dobry - musi działać dobrze czynem, słowem i we własnym umyśle. To się wszystko zwraca. Szczególnie dla magów. Tutaj mogę od razu stwierdzić i potwierdzić, że nasza magia będzie najsilniejsza kiedy jest nakierowana na tworzenie dobra na świecie. Dlaczego? Prosty związek. Dlatego, że zdobywamy przychylność ludzi, którzy chcą nam później pomagać. To się nam wszystko zwraca. Jeżeli czynimy, źle dostaniemy źle. Tak to działa w życiu, to co dajesz to dostajesz - wieczna cykliczna wymiana brania i dawania. Często nasze złe czyny powstają z niewiedzy, ignorancji lub nieświadomości. Dlatego warto się uczyć, edukować i żyć świadomie na tym świecie. Lepiej założyć, że jeszcze czegoś nie wiemy, zamiast tego że wiemy już wszystko i jesteśmy oświeceni. Człowiek przez całe życie ciągle się uczy. Jego nauka nie przestaje trwać. Inicjacja jest wieczna. Tak samo ty - możesz pozostać mistrzem tego co umiesz, ale zarazem wiecznym uczniem jednocześnie, który jeszcze się uczy nowych rzeczy i wie że nic nie wie.