Magia Chaosu

Czym jest Magia Chaosu? Jest to jedna z najbardziej niezrozumiałych, niezbadanych, niepoznanych, pozbawionych granic ścieżek magii, jakie kiedykolwiek powstały. A jednocześnie najnowocześniejsza, bo powstała już w XX wieku. Na czym się opiera? Na wolności i na wyborze narzędzi, technik, archetypów, sigili (czyli symboliki magicznej) zaklęć czy rytuałów do polepszania stale swojego życia. Prekursorami magii chaosu byli m.in. Austin Osman Spare, Phil Hine, Peter. J. Caroll, którzy w sporej mierze przyczynili się do rozpowszechnienia tego nurtu. Głosi, że używanie przestarzałych form magii, może być przeżytkiem, niepasującym już do naszych czasów, mimo, że niektóre starożytne tradycje nadal są kontynuowane. Za zbyt archaiczne również, magia chaosu uznaje używanie książek okultystycznych, zwłaszcza starożytnych grimuarów, czyli magii, która była dopasowana do tamtych czasów, ale nie do naszych. W ogóle chaoci, w tym ja jako chaotka, często nie czytamy żadnych ksiąg magicznych, gdyż używany własnej gnozy. Chaoci głoszą, że główną siłą naszej magii napędzającą tzw. "astral" (czyli świat kreacji i źródła tworzenia magii) jest nasza wyobraźnia. Magię badamy na swój własny sposób, prowadzimy własne eksperymenty i wyciągamy własne, wyjątkowe i osobiste wnioski. Jednak istnieje kilka podstaw na której się opiera magia chaosu:

•Heterodoksja Magiczna - Unikanie dogmatyzmu.

•Eklektyzm - łączenie w całość zróżnicowanych elementów, teorii, pojęć, które zostały zapożyczone z różnych stylów, doktryn, epok.

W przypadku Magii Chaosu, zapożyczanie różnej symboliki religijnej, magicznej, mistycznej, przyjmowanie różnych poglądów religijnych i łączenie ich razem w nowy system (często oparty na samodzielnie zbudowanym systemie, czy wypracowanej gnozie), inspiracja różnymi panteonami mitologicznymi i religijnymi, a także używanie sztuki do aranżowania różnych pożądanych efektów magicznych (używanie obrazów, wierszy, muzyki czy tańca szamańskiego w celu uskutecznienia konkretnego efektu, czy przywołania konkretnych duchów, bóstw czy sił duchowych).

Co dalej? 

•Często również pojawiający się postmodernizm magiczny.

•Hipisostwo - Często Magia Chaosu łączy się z poglądami na temat tolerancji prawie że wszystkich (oprócz tych najbardziej krzywdzących, ekstremalnych, kontrowersyjnych i obiektywnie szkodliwych) ras, kultur, orientacji seksualnych, i praw kobiet. Łączy się również z chęcią ochrony środowiska - czyli wszelkiej przyrody, organizmów żywych, w tym zwierząt, roślin i drzew - co jest typowo pogańskim motywem oraz pobudką ideologiczną. A skąd moja pewność, że często pojawiają się takie, a nie inne poglądy? Magowie chaosu są często otwarci i elastyczni, poszukują jedności w naturze i inspiracji w kulturze ludzi, zawierających przeróżne rasy, orientacje seksualne, religie i sposoby na radzenie sobie z szerokimi i wszelakimi zmianami klimatu.
(Źródło grafiki: https://www.dreamstime.com/)

Popular Posts